15.sz. túra Pilis-h.

Bécsi út - Dobogókõ th.



2005. 01. 16. vasárnap Az elõzõ hétfõi túra után kedd reggel az orrunkig sem lehetett látni a ködtõl. Ki sem mozdultam két napig a házból, olyan gusztustalan volt minden. Végre vasárnapra szép lett, bár jóval csípõsebb, mint hétfõn volt. Mise után Lacit kértem, hogy vigyen el Csobánkától Dobogókõig, autóval, hogy a Dömével tudjak menni. Hétfõ óta teljesen be volt zsongva. Bélyegzés, aztán indulás!


Dobogókõ

( forrás: http://kektura.click.hu/ )

Sajnos vasárnap, szép idõ lévén, millióan voltak Dobogókõn. Ráadásul a kutyára is rájött a szarhatnék, mint rendesen. Hát nem gyõztem iszkolni a nyüzsgésbõl. Így is megszólt egy „kedves tûsarkú turista”, hogy nem hagyom kakálni a kutyát. Kedvem lett volna a nyakába. Ráadásul a kutya sem fért a bõrébe, alig lehetett pórázon vezetni. Azért valahogy csak kijutottunk a sûrûjébõl, és onnan már pompás volt. metszet

Egy rövid séta után egy sûrû fenyvesen vezetett át az ösvény, majd kellemes dimbes-dombos, sziklás helyre értünk. (Zsivány-sziklák) Ide érdemes lenne családostul is eljönni. Kicsit lentebb a Kamilla-forrásból megitattam a kutyát. Pilisszentkeresztig semmi extra. Bélyegeztettem, és tovább lefele. Az országútról egy hangulatos völgybe tér el az út, a Kovács-patak mentén. Komoly bõvizû patak, itt-ott egy zúgóval. Aztán láttam mészégetõ romokat is. Itt ismét többen lettünk, de szerencsére a normálisabb fajtából.

Nem csoda, mert egy gyönyörû szurdokban vezetett az út a patakot kerülgetve kis fahidakon. Egy helyen egyszer csak szõrén-szálán eltûnt a patak (nem semmi!). Késõbb, egy szûk szakaszon egy pici lány teljesen megrémült a Dömétõl, bár pórázon vezettem. Szegény kutya nem tehetett semmirõl. Gyanús lett a kislány, hogy kõvé dermedve áll, és nem mer elmenni mellettünk.

Szurdok Pilisszentkereszt( forrás: http://kektura.click.hu/ )


Félsz a kutyustól ? kérdeztem.

Igen ! mondta elhaló hangon.

Akkor félreállunk, és nyugodtan elmehetsz.

Még le is ültettem a kutyát, de szegény még így is folyamatosan szemmel tartotta. Tündéri volt.

Leérve a szurdok lenti végéhez egy tisztás fogadott, a mûút alsóbb szakaszánál. Ide is el lehetne jönni családostul.

A folytatás ritkásabb erdõben, majd egy friss irtáson vezetett. Fantasztikus fa illat volt itt. Kicsit sáros, unalmasabb szakasz következett. A Szent-kúti elágazásnál a tisztáson megigazítottam a cipõimet. Ekkor éreztem, hogy már erõsen hideg van.

Szent-kút Csobánka

( forrás: http://kektura.click.hu/ )

Bár múlt hétfõn kerestem emlékeket a Kevélynyergen, de itt találtam Szent-kúton. Még ifjú házas (vagy jegyes) korunkban voltunk Csobánkán egy templom faszerkezetét festeni. Hát ez a kápolna volt az. Szépen gondozott azóta is, a környezete is.

Egy kis kaptatóval a hátam mögött feljutva a gerincre végre ismét napfényben haladhattunk (eddig folyton takart a hegy).

Ledöngölt, szinte aszfaltos, széles úton vezetett a K jelzés. Kiérve az erdõbõl jobbra egy embernyi magas töltés mögött elterülõ lanka, balra a völgyben Csobánka csodálatos panorámája fogadott. Mivel a nap jobbról éppen a halom tetején át sütött, így az árnyékom kb. 3-4 km-re a faluban volt valahol, bár látni nem láthattam (természetesen). Békés, idilli hangulata volt a tájnak. Az országútig menet csipkebogyót eszegettem. Már finom, dércsípte, kásás állagú volt.

Az autónál nem kellett biztatni a kutyát a beugrásra, de mi tagadás, nekem is jólesett ülni a (kicsit késõbb már) bemelegedett autóban.