Geodéziai tornyok

Bevezető

 

 

 

Az elmúlt 22 év alatt körbejártam, s keresztül kasul bebarangoltam az egész országot. Sok érdekes helyet is felkerestem, például az országban található 107 db geodéziai torony útba eső példányait. Először csupán a különlegességük, és a tetejükről való kilátás vonzott. Tudtam ugyan a Hegyek Vándora Turista Egyesület Geodéziai Tornyok Magyarországon Jelvényszerző Túramozgalom kiírásáról, de nem túlzottan izgatott. (https://www.hvte.hu/geotornyok.html)

 

 

Aztán az utóbbi 2-3 évben komolyabban is elkezdett érdekelni a mozgalom, s kiválogattam a régi geotornyos fényképeim közül azokat, amelyeken éppen látható a kód. Egész sokat találtam, de sajnos voltak bosszantó hiányok is: pld. a Csóványoson, Piliscsúcson, Zengőn, Gerecsén már többször is jártam, de használható kódom nem volt róluk.

 

Úgy gondoltam, hogy a szokásos túráimon, ha egy-egy torony felé visz az utam, teszek egy kitérőt, s megkeresem e közeli tornyokat. Így a megtalált tornyok számát is növelem, de nem jelent feleslegesen többlet útiköltséget sem. Jól is működött ez így, amikor végül elértem az ingyenes utazási korhatárt. Ekkor taktikát váltottam, s felmértem a még felkeresendő tornyok elérhetőségi lehetőségeit. Egészen bíztató volt az eredmény: szinte valamennyit el lehet érni egy egynapos vonat-busz úttal, majd közvetlenül a toronyhoz egy 5…15 km-es sétával. Vannak olyan tornyok, amiket akár össze is lehet kapcsolni, így egy körtúrával két torony is levadászható egy napon.

 

A következőkben ezeknek a túráknak a kalandjait osztanám meg az érdeklődőkkel.