8.sz. túra A Geresdi- és Szekszárdi-dombság

(Váralja v.áll.) – Mecseknádasd – Szekszárd v.áll. - (Pörböly v.áll.)



2009. 10. 03. szombat         Szép hosszú őszünk volt, és bár a túra hetére ijesztgettek már a rossz idővel, szerencsére nem lett igazuk. Csuda szép, kellemes volt az időjárás.

Korán, 5:55-kor indult a vonatom Pörbölyről, a Gemenc kapujából. Éjszaka indulva le is érkeztem autóval bő 20 perccel korábban, csakhogy a ködös hajnalon nem találtam a vasútállomás bekötő útját. Kérdeztem a kisvasút portását, aki mondta, hogy menjek tovább, és kanyarodjak be az országútról balra. Tovább is mentem, be is kanyarodtam egy aszfaltos útra, de itt egy sorompón keresztül már az állomáson túli bakterházhoz jutottam. Mire észbe kaptam, már eresztették le a sorompót az érkező vonat miatt. Csapdába kerültem, de szerencsére a bakter útbaigazított

és a sorompót is felnyitotta. Bizony már láttam a közeledő vonat fényeit, amikor áthajtottam a síneken. Végül megtaláltam a dűlőútnak nézett bekötő utat, és sietve parkolva elértem a vonatot. A túra végén derült ki, hogy ezt a bekötőutat a falusiak soha nem használják, mivel a sínek mellett, gyalog vagy biciklivel járnak ki az állomásra. Az autóriasztót már a kigördülő vonat ablakából tudtam elindítani.

Bekötő (dűlő)út


        Megnyugodva ültem le a kocsiba, mire a kalauz közölte, hogy 2000 Ft büntetés ellenében vehetek csak jegyet tőle, de a történetem hallatán megszánt, és „másfelé nézett”, mikor a bátaszéki v.áll-on leszállva vettem jegyet a pénztárban. Innen már valóban nyugodt utam volt és napfelkeltére megérkeztem Váralja kicsi megállójába. Track log

Váralja

A falut alig érintve kanyarodott az út a várhegy felé, majd erős kapaszkodóval fel a várhoz. Kellemes pihenők vannak kialakítva a hajdani sáncnál. Romok már nincsenek, csak a hegytető alakjából látszik, hogy vár volt itt valamikor. Szép kilátás nyílt a napfényben fürdő falura, a hosszan elnyúló völgyre, és a dombok közt a további utamra. Megkerestem az ötletes rejtésű Gcvrf geoládát, majd a

harmatos réten, hangulatos présházak mellett leereszkedtem a völgybe a szomszédos dombra kapaszkodó úthoz.

Várdomb és a völgy

        A ragyogó reggeli fényben különlegesen szép hangulata volt a dimbes-dombos tájnak, a sárguló füves, lankás domboknak. A távolodó völgyből felhallatszott egy vonat halk zúgása, visszatekintve szépen látszott a várhegy és a falu, utam folytatása pedig dús erdők felé invitált. Később őszi kikericses réteket kerülgetve vezetett tovább, itt-ott lelátást engedve egy-egy pompás völgybe.

Akácliget

A még jellemzően zöld tájban már kezdtek megjelenni az őszi színekbe öltözött fák. Átlendülve a dombtetőn, fás, ligetes réteken ereszkedtem, majd egy lejtőn őzike ugrott meg, és szaladt be a fák közé. A völgyben futó út bevezetett az erdőbe, ahol el is tűnt. Pár száz méteren keresztül toronyiránt haladtam a GPS jelzése szerint, amikor rátaláltam egy öreg hídra. Innen ismét úton kapaszkodtam fel az előttem

lévő dombra. Vége lett az erdőnek és az út jobbra fordulva a gerincen haladt tovább. A kellemes melegben hosszan sétáltam, jobbról az erdő, balról egy völgybe nyúló rét mentén. Később a völgy túloldalán a túlsó gerincen jöttem visszafelé, bejárva egy hatalmas „V”-t. Káprázatos panoráma nyílik innen a Mecsek keleti oldalára. A gerincről Mecseknádasd felé elnéztem az elágazást, ezért egy kis kitérő után ereszkedtem tovább a keskeny, alig járt csapáson. A faluban, már tudatosan, még egy kitérőt tettem az Árpád-kori templomhoz és temetőhöz. Közvetlenül a 6-os út mentén van, de szerényen megbújik a parkoló mögött. Kicsit pihentem, nézelődtem, majd hosszan sétálva bebandukoltam a takaros Mecsknádasd központjába, ahol jobbra kanyarodva bélyegzés ürügyén megpihentem a Schlossberg vendéglő teraszán. Biztonságból elvettem a dobozkából egy „Dél-dunántúli Piros Túra” öntapadós matricát, mert Apátvarasd-telepen nem mindig van kitéve.

Nemsokára már a falu szélén kapaszkodtam a várhegyre, a rendezett kolostorromnál ebédeltem és jót aludtam egy padon. Felbaktattam a kilátóhoz, melyből ismét szép kilátás nyílt a falura, majd megkerestem a Gcschl ládát. A száraz Török-kút környékén keresgéltem egy utat a tető felé, de a sűrű bozót erre nem engedett. Visszamentem hát az erdő szélére, és innen a dűlőn, később a mezőn át, jutottam fel

Schlossbergi kolostor rom

a gerincútra. Hosszan sétáltam a gerincen visszafelé, néhol le lehetett látni a falura. Egy mezőn találkoztam egy birkanyájjal, ahol a juhász éppen akkor kapott el egy birkát, akinek meg kellett faragni a körmét. A többi pedig bambán bámulta, hogy mit nézek. Az erdei aszfaltos útnál először érintettem a jelzést, aztán a kellemetlen járású kavicsos úton hamar beértem Apátvarasra. Apró, kedves település, sokan kint pihentek, szombat lévén. A bélyegzős ládikában bőven volt beragaszthatós matrica, ebből is vettem.
       
        Újabb szokásomhoz híven itt ismét letértem a -ről, hogy minél többet lássak a környékből, azaz éppen hogy visszafordultam az erdei aszfaltos útig. Innen az Ófalu felé vezető gerincutat választva mezőn, majd erdőben haladtam. Időnként a GPS-em kissé pontatlanul viselkedett, és ez később is jellemző maradt. (Lehet, hogy a holdak álltak rosszul, vagy túl függőlegesen tartottam a készüléket? Remélem, nem gyengül a minősége!) Nagy sokára, a kevésbé látogatott erdőben elértem az éjszakai tábor környékét. Nem ilyennek képzeltem a Google earth képei alapján, de így talán még szebb volt. Egy hirtelen leszakadó lejtő tetején álltam, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a völgyben megbújó Ófalura. Fent még ragyogott a lenyugvó nap, de a falu már árnyéba burkolózott.

Telihold

Még megkerestem a Gcofal ládát, majd a gidres-gödrös talajon igyekeztem sima területet találni a sátornak. A nyugati égboltot lángra gyújtó lebukó nappal szinkronban kelt fel keleten a kerek képű telihold. Egész éjjel ezüstös fénnyel szórta teli a tájat. Ezen a napon 26 km-t haladtam, és az előnytelen talaj ellenére kiválóan aludtam az éjszaka.



2009. 10. 04. vasárnap         Együtt keltem a nappal, így megcsodálhattam a vöröslő hajnalt. Lendületes pakolás után (jó az új hátizsák, jól meg lehet pakolni), harmatos fűben indultam lefelé a faluba. A kényelmesebb utat választottam és nemsokára már aszfalton baktattam a faluban. Itt egyszer csak megbolondult a GPS-em, és jó 130 m-rel arrébb helyezte az utat. Talán a völgy, vagy a villanyvezeték? Track log

Persze azért megtaláltam a központban a templomot, hogy a 8 órás misén részt vegyek. Érdekes volt ez a német nyelvű szertartás, ilyenen még soha nem voltam. Utána, kihasználva a templom előtti padot, reggeliztem, és melengettem a hátamat az egyre erősödő napfényben. Az ismét bekapcsolt GPS már precízen megtalálta a helyet, nyoma sem volt a reggeli pontatlanságnak.

Ófalu temploma


        Déli irányba hagytam el a falut és kapaszkodtam felfelé a mély szurdokban. Valahova ide terveztem egy másik elképzelés szerint a tábort, de nem lett volna alkalmas a terep. A gerinc utáni völgyben egy sorompó elbizonytalanított, de mivel nem volt lehetőség ésszerű kerülésre, átbújtam alatta. A Mészkemencei vendégház impozáns épülete és parkja mellett jutottam el az aszfaltút elágazáshoz, majd hamar letértem jobbra egy kínálkozó szekérútra, és továbbra is a völgy vonalát követve kapaszkodtam a Héthárs pihenő felé. Előbb egy vadetetős tisztást, majd a száraz Tőkés-kutat érintve, szuszogva értem fel a pihenőhöz. Hangulatos padok, két esőház és régi tábortűz nyomai jelezték, hogy szoktak itt megpihenni vándorok, bár szerintem az út közelsége miatt éjszakai tábornak nem igazán alkalmas a hely. A Harsányi-keresztig keskeny erdei aszfalton gyalogoltam, s bár nem igazán jó ezen a járás, itt hangulatos volt.

Harsányi kereszt felé

A keresztet Harsányi János állíttatta 1930 körül egy szerencsés kimenetelű vadászbaleset emlékére. A letérés után szekérúton vezet a jelzés, ligetes erdő ill. hangulatos szántók között. Egy szántó végénél váltottam az itt kezdődő jelzésre. Hamarosan kopott jelek jobbra csábítottak a sűrűbe a jártabb (újabb kijelölésű) szekérútról, és azzal

párhuzamosan, tőle 50 m-re egy vadregényes szurdok oldalában vezettek. Erről néhány lépésre lehet elérni az erősen elhanyagolt, alig nedves Turista-forrást. Tovább ereszkedve a völgy felé egészen közelről hallottam disznóröfögést, mely még borzongatóbbá tette a helyet.

Vadregényes erdő

A völgy aljában vadságában is fenséges terület fogadott. Alig tudtam betelni a látvánnyal, nagyon örültem, hogy nem az új jelölésű szekérutat követtem. Később többször is láttam őzet távolból, de a már száraz avar miatt képtelenség volt hangtalanul megközelíteni őket. Az ösvény teljesen elenyészett, mire visszacsatlakozott a széles szekérútba.

        A továbbra is szép völgyben haladó út kiért egy kis tóhoz és a mellette álló erdészházhoz. Jobbra fordulva jutottam el egy sűrű fenyvesen keresztül az erdő közepén álló haranglábhoz, melyet 2006-ban építettek az itteni üveghuta és a környező lakosság emlékére.

Az ismét megzavarodott GPS ellenére sikeresen megtaláltam a Gchrlb mikroládát, majd letelepedtem és nekiláttam ebédelni a nyitott esőházikóban. A máskor nehezen ehető szikkadt májkrémes kenyér kifejezetten jólesett egy kis hagymával.

Egyszer csak befutott egy autós család, és a két eleven kisfiú már távolról kiabálta, hogy ajándékokat találtak az erdőben. Odajöttek hozzám, és pillanatok

Harangláb

alatt összebarátkoztunk. Ők is ládáztak, így megbeszéltük tapasztalatainkat, tanácsot kértek GPS vásárlásról mivel nekik még nem volt, erősen csodálkoztak a kirándulási stílusomon, stb. A találkozás, a kisfiúk cserfelése, vidámsága kedves színfoltja lett a kirándulásomnak, búcsúzáskor már ők kapcsolták be a hátizsákom csatját. „Hajnalt”-ék voltak, Isten éltesse őket!

        Hosszas gyaloglással értem el Bátaapátit, melynek szinte városias központjában sajnos zárva volt a kocsma. Mivel a bizonytalan nyitásig még egy óra lett volna, ezért inkább lefényképeztem magam bélyegzés gyanánt a kocsmával szemközti községháza előtt. Vizet kifelé egy háznál kértem, és nagyon készségesen adtak is friss, hideget. Nagyon jólesnek ezek az apró kedvességek. Innen két sarokra egy jellegtelen mellékutcán nekivágtam a hegynek, bár az utca végén át kellett mennem egy villanypásztor kapuján. Szuszogtató kapaszkodón, lassacskán haladtam felfelé egy útelágazásig. Pár lépésre ki lehetett látni az „atomtemető” felé eső rétre, és bár nagy volt a csábítás, szerencsére maradtam inkább az otthon megtervezett útiránynál. (Később a hegy túloldaláról látszott, hogy a rét felől nem lehetne átjutni a célom felé.) Megenyhült az emelkedő és egy friss irtásnál szép kilátás nyílt a túlsó völgyre.

Erdőírtás

Készítettem néhány fényképet, aztán igyekeztem, mert szorított az idő, és előttem volt még egy bizonytalan, ismeretlen átkötés. Még hosszan baktattam az úton, majd egyszer csak letértem balra egy alig járt ösvényre. Később még ez is eltűnt, így egy darabig csak a műszerre hagyatkozva haladtam az erdőben. Nemsokára ritkulni kezdtek a fák és kiértem egy aszfaltos erdei útra, ami

levezetett az „atomtemető” hátuljához a Gcnrht láda közelébe. Hamar le akartam vadászni ezt a ládát, de talán ezzel vacakoltam a legtöbbet. Egy nehezen járható vízmosás oldalában keresgéltem a kissé pontatlan jelek segítségével, amíg kicsit távolabb meg nem találtam egy fánál. Gyorsan adminisztráltam és igyekeztem tovább, mert már csalhatatlanul közeledett az este.

Egy jól járható szekérúton indultam dél-kelet felé, hogy visszakössek a jelzésre, viszont ahogy a műholdas fényképeken éreztem, a valóságban is elfogyott az út és egy vízmosásban folytatódott. Feljebb találtam egy jól kijárt utat, azonban ez is elenyészett. Maradt a toronyiránt haladás a műszer alapján, az egyre mélyülő sötétségben. Végül szerencsésen leértem a völgyben futó turistaútra, ahol a nyílt terep miatt még világosabb, és csípősen hidegebb volt. Hamar elértem a jobb kanyart, és igyekeztem a jó előre kinézett célpont felé a Tértörő-forráshoz. Több helyen erősen csábított az út menti ligetes sík terep táborverésre, de a sokéves rutin (magam sem tudtam volna megmondani miért) továbblendített. Végül elértem a fák között már szinte teljes sötétségbe boruló forrást, ahol bosszankodva, lámpafény mellett vertem sátrat.

Viszont a forrás csordogált, nagyon ízletes volt a vize, a talaj is elfogadható volt, és hamar berendezkedtem. Egy közeli fáról valamilyen citrom méretű gyümölcs időnként bombaként zuhant lefelé, szerencsére távolabb a sátortól. Aztán egy őzike szaladt el a közelben. Ezek mind természetes neszei az erdei éjszakáknak. Erre a napra 23 km jutott, viszont már ápolni kellett a lábamat.

Tértörő-forrásnál

Még beszéltem Klárival, majd jót aludtam reggelig.



2009. 10. 05. hétfő         A fák alatt még félhomály volt, amikor kimásztam a sátorból. Kihasználva a forrást, megfürödtem és összepakoltam. Jólesett a mosdás, friss erővel vágtam neki a napnak. Visszaindultam a tegnapi kitérőn a jelzés felé, amikor láttam, hogy az út menti ligetes területeken deres a fű. Nem lett volna melegem, ha itt éjszakázom. Track log

        Egy alig észrevehető éles hajtűkanyarral indul meg a jelzés felfelé a dombra. Még bebarangolja a hegyet, mielőtt leereszkedik a túloldalon Mórágyra. Fárasztó, de nagyon hangulatos szakasz volt. Jólesett végre erdei ösvényen, és nem szekérúton sétálni. A fák napról napra színesebbek lettek, és a reggeli napfényben szinte lángoltak. Aztán leereszkedtem a dombról és lassan beértem a

Őszi szinek

faluba. Megcsodáltam a gránit falat, és megkerestem a Gcgrnt ládát. Bennem rideg, hideg érzést keltett a sziklafal, hamar tovább is mentem. A központban, a kocsmában bélyegeztettem, és pár lépéssel tovább a buszfordulóban reggeliztem. Nagyon szép ez a falu, akkor is éppen gondozták a virágokat. Gyönyörű idő volt, a napon már kicsit kellemetlenül meleg.

Emelkedős út vezetett ki a faluból, ráadásul teleszórva gránit zúzalékkal úgy, mint a vasúti töltéseken. A végére már a pokolba kívántam.

Csupán a hangulatos présházak vidítottak fel, itt-ott. A Pince-hegyen az út ismét földes lett, és távolra el lehetett látni a további utamra. Később hatalmas mogyoróbokrok alatt haladtam, majd egy felhagyott bánya mellett elértem a vasutat. Rövid aszfaltozás után egy majornál, néhány kutya bosszantása mellett vágtam neki egy hosszú, monoton szakasznak. A kitartó emelkedő, a poros szekérút és

Présházak

a kellemetlen meleg bizony fárasztóvá tette ezt a részt. Visszanézve viszont szépen látszott a völgy túloldalán a hegyvonulat, ahonnan jöttem. Egy magaslesnél megpihentem, és lecseréltem a csöpögősre izzadt pólómat. Közben a szüreteléskor elhagyott szőlőszemeket böngésztem a közeli lugasokról. Mézédesek voltak, és 2-3 sorról degeszre ettem magam. Nagyon jólesett. Induláskor a műszer jelzése akadályozott meg, hogy rossz irányba menjek tovább. Később egy bal fordulónál erdősé vált a táj, majd kiértem egy rétre. Szép a kilátás innen a keleti Mecsekre. A jelek hamar visszatereltek a fák közé, ahol erős lejtővel, bokrokkal benőtt ösvényen kezdtem ereszkedni a Szálkai-tó felé. A szűk, néhol alig járható csapás végül leérkezett a tó közelébe. Lementem a vízhez körülnézni.

Szálkai-víztárazónál

Nyugalmas, békés volt a tó, jólesett a pihenés. Elidőztem egy kicsit, majd végig a tó közelében haladva, de a tavat alig látva lassacskán elértem Szálkát. A nagyon hangulatos, parknak kialakított téren a Trófea sörözőben bélyegeztettem, mert megkívántam egy sört. Közben kérdeztem a tulajtól, hogyan lehet felmenni a falu feletti dombra, de nem tudta. Sem ő, sem mások, akiket kérdeztem.

Maradt tehát a felfedezés, és végül a domb végét megkerülve nyugatról kapaszkodtam fel rá egy régi, elhanyagolt, gazos ösvényen. Tele bogánccsal ugyan, de feljutottam a gerincre, és a kitaposott szekérúton kényelmesen elértem a vízmű szivattyútelepét. Komolyan elgondolkodtam azon, hogy a tervektől eltérően a jelzésen megyek be Grábócra, de mégis inkább az erdő felőli utat választottam. Eleinte minden rendben is volt, mígnem az erdőben eltűnt az út. Ezt soha nem fogom megérteni: jó fél kilométert megy befelé az erdőbe a szekérút. Kijárt, látszik, hogy használják. Aztán egy 20 m alatt eltűnik, mint az aranyóra, 30-40 cm törzsátmérőjű fák állják útját, nem ezen a nyáron nőttek ki a földből. Persze csapáson, fák között tovább tudtam haladni, csak éppen egy kicsit feljebb, mint ahol számoltam, az ortodox kolostor kertjében lukadtam ki.

A réten át egy nyitott, árkádos teremhez értem, mely egy hatalmas diófa védelmében állt. Távolabb egy szerzetesnővér dolgozgatott a kertben. Előrébb a templomnál találkoztam a másikkal, aki (valószínűleg tapasztalatból) azonnal közölte, hogy legközelebb Szálkán találok szállást. Megnyugtattam, hogy csupán bélyegzésre lenne szükségem, és a temetőhöz szeretnék felmenni.

Temető

         Készséggel adott bélyegzést, (kettőt is) én pedig felballagtam a kicsi öreg temetőhöz. A lenyugvó nap lapos sugaraiban, és a sárguló fák őszi színeiben békés, elmélázó hangulatú volt ez a csöppnyi nyughely. Mivel a Gcgrbc láda kimaradt az eltévedés miatt, itt kerestem meg az alternatív jelszót. A templomba már nem mentem be, mert késő volt, csupán vizet vettem még és indultam is.

       Grábócon a patak felett egy épület tornácán lehet keresztülmenni. Régen vízimalom lehetett, most éppen felújítják. A falu utáni mezőn 2 km-es gyaloglás várt rám. Ha nem kellett volna sietnem az este miatt, jó hangulatú baktatás lehetett volna, így egy kicsit erőltetett volt. Már éppen azon gondolkodtam, hogy ezen a mezőn éjszakázom, amikor kevéssel előttem egy magasleshez vadászok érkeztek. Ezért mégis inkább felkapaszkodtam a dombra és terveimnek megfelelően a térképen jelölt panoráma-helynél kerestem szállást. Egy learatott napraforgóföld szélén, egy hatalmas tölgyfa védelmében vertem sátrat. Észak-nyugat felé csodálatos kilátás nyílt Ladomány falura, és távolabb egy tóra.

Napnyugta

Éjszaka, amikor kinéztem megcsodálni az ezüstös fényben fürdő tájat, még a távoli 6-sz országút zaját is ide lehetett hallani. Visszabújva a meleg zsákba még jót aludtam reggelig.

22 km jutott erre a napra, és a talpam kezdte megszokni a terhelést. A bal térdemet viszont fáslizni kellett, mert egyre erősebben fájt.



2009. 10. 06. kedd         Borongós volt a reggel, hajnalban egy kicsit szemetelt is az eső. De mire kikászálódtam és összepakoltam, látszott, hogy el fog oszlani. Induláskor már favágók dolgoztak a közelben, zajos volt a környék. Hosszan sétáltam a lapos gerincen, élveztem a szép kilátást nyugat felé. Track logEgy-egy lankás oldalvölgy még hangulatosabbá tette az utat. Később beértem az erdőbe, aztán balra letértem az eddig követett jelzésről, és egy jelöletlen gerincutat választottam, közel fél kilométerrel nyugatabbra és 70 m-rel magasabban a Sötét-völgytől. Felhallatszott a völgyben dolgozó favágók zaja. Nagyon hangulatos, békés, nyugodt szakasz volt ez. Az elterülő lapos gerincen jobbra ligetes fák,

balra erdő, később cserjés rét uralta a tájat. A tisztásoknál le-le lehetett látni a közeli völgybe, majd a vége felé Kakasdra. Itt láttam egy albínó, fehér színű őszi kikericset. A kereszteződésnél tettem egy rövid kitérőt a panoráma miatt a -en. Sajnos a Mecsek csak alig sejlett a távolban, de a közelebbi látvány is nagyon szép volt. Visszatérve tovább követtem az eddigi irányt a Várhegyig.

Rudolf-hegyen

        Itt komolyan elgondolkodtam, hogy továbbmenjek-e a Bativárig, azonban olyan elhanyagolt volt az út, hogy szerintem már nincs ott vár, csupán az emléke. Ezért inkább jobbra térve követtem a -t, és egy komoly lejtőn leereszkedtem a Sötét-völgyi kilátóhoz.

Sötét-völgyi kilátó

Lepakoltam a zsákot a kilátóban és megkerestem a közeli Gcsot geoládát. A GPS pontatlansága ellenére könnyedén megtaláltam, majd visszatérve a kilátóba, csodáltam a tájat. Észak felé elfogják a kilátást a felnövekedett fák, alig látszik egy kicsit a tó. Nyugatra viszont csodálatosan követhető a Sötét-völgy és a túloldalán lévő gerinc vonulata. A főként fenyővel uralt domboldalban szépen mutatott

itt is, ott is egy-egy sárguló levelű lombhullató.

        Feltérképezetlen utakon szándékoztam innen eljutni a Sötét-völgyi pihenőig, bár még jelzett úton indultam el. Egy hajtűkanyartól vágtam neki az ismeretlennek, ami itt jól járt szekérutat jelentett. Jól átlátható ligetes oldalban ereszkedtem, szerencsére végig követhető utakon. Egy sétányszerű lejtőnél őzeket riasztottam fel, de szokás szerint gyorsabbak voltak, mint a fény(képezőm). A lejtő aljától már makadámút vezetett a meglepő stílusú vadászház felé. Az erdő közepén egyszer csak egy kétszintes üdülőház, csak a térkép szerint vadászház ez. Innen már hamar kiértem a szélesre táguló Sötét-völgybe,

az egymást követő rétek hosszú láncolatához. Belátom, nem ok nélkül kedvelt célpontja ez a szekszárdi turistáknak. Hatalmas rétek, kellemes pihenők, szebbnél szebb oldalvölgyek. Kértem vizet a kulcsosháznál egy ott tanyázó társaságtól, mert nem bíztam benne, hogy folyik a 2 km-re lévő Haramia-forrás. Jó szívvel adtak ásványvizet, bár megnyugtattak, menjek nyugodtan, bőséggel folyik.


Sötét-völgy

A gyalogút itt különválik a kitaposott szekérúttól és felhúzódva a domboldalra, kellemes környezetben párhuzamosan szalad vele. Egyik helyen jól láthatóak voltak a favágók munkájának nyomai, őket hallottam délelőtt. Kellően fáradtan érkeztem a forráshoz, és a kötelező (átizzadt) póló csere után nekiláttam ebédelni. A víz összehasonlíthatatlanul finomabb volt, mint a kapott ásványvíz. Csak a térdem fájt és bár nem erősödött a fájdalom, de nem is csökkent. Ismét bekentem krémmel, és újrafásliztam, mert ez érezhetően jót tett neki. Komoly lelkiismeret furdalások között eldöntöttem, hogy a jelzésen rövidítek is egy kicsit. Neki is vágtam az útnak, de ilyen hamar már régen büntetett meg az ég. Olyan eszméletlen meredek volt a rövidítés, hogy néhol majdnem négykézláb kellett mászni. A szívem majdnem kiugrott a helyéről, mire végre felértem az Éles-hátra. Miután megtaláltam a Gceles ládát, komoly bosszúság ért. A hátizsákom derék részét rögzítő csat eltörött. Valószínűleg ráléptem, amikor levettem a zsákot, de a baj már megvolt. Nem túl könnyen, de sikerült megkötözni, hogy ezt az utat valahogy kibírja. Keserű szájízzel baktattam tovább, azonban a koradélutáni fényben fürdő erdei szekérút hamar feledtette bosszúságomat.

Szarvas-szurdik

Egy gyaloglásnyira értem ki az erdőből egy szőlőshöz, ahol nem bírtam ellenállni egy csábító szőlőfürtnek. Ezt eszegetve vágtam neki a vadregényes Szarvas-szurdiknak. Jellemző erre a környékre ez a mélyen bevágódó szurdok – „szurdik”. Utak voltak ezek, de a víz a járkálástól fellazult puha talajt folyton lemosta, és egyre mélyítette. Ezt az eróziós folyamatot kétféle képpen lehet

megállítani, lekövezni az alját, vagy felhagyni a használatával. Az igen látványos Szarvas-szurdikot már nem használják, csupán turistaút vezet rajta keresztül. A felső végét vigyázza a Bati-kereszt, melyet ugyan szépen rendbe hoztak a klasszikus Rockenbauer Pál féle film óta, de tapintatlanul a kereszt szárára festették a turistajelzést.

        Kellemetlen járású kövesút vezet innen Szekszárd felé, szőlős kertek, présházak között. Kerék-hegytől komoly ereszkedésbe kezd, szép rálátást engedve a városra, és a környező völgyekre. Mire megszelídült a lejtő, meg is

Szekszárdi dombról

érkeztem a Remete-kápolnához és a mellette eredő Remete-csurgóhoz. Ennek a vize is fenséges volt, hasonlóan a Haramia-forrás vizéhez. Fel is tankoltam belőle, mivel a környéken terveztem valahol az éjszakai szállásomat. Sajnos a dúslombú fáktól nem igazán tudtam fényképezni, ezért nem időztem sokat, hanem nekivágtam az oldalvölgynek. Vissza is kapaszkodtam az előbbi „magasságokba” és a gerincen oldalazva közeledtem a város felé a présházak között. Több kitérőt is tettem szállást keresve, de egyik sem volt az igazi. Éppen kezdtem aggódni, amikor egy elhagyott telken dús akácok és liánok között nagyon kellemes helyet találtam. Az éppen megfelelő méretű területen gondos tisztogatás után gyorsan fel is vertem a sátrat. Ma is 22 km-t haladtam. Vacsorázás és a szokásos esti lábápolás után még felhívtam Klárit és próbáltam elaludni, de túl meleg volt és némi ruhalevétel után úgy döntöttem, hogy kinyitom sátor elejét. Csupán a szúnyogháló maradt becsukva, és a nyáridéző állapotban sem lett zavaróan hideg reggelig.

2009. 10. 07. szerda         Ismét borongós volt a reggel, de ma is hamar eloszlottak a felhők. Mire összepakoltam és indultam, már csak fátyolos volt az ég, és a kilátóhoz érve már ki-kisütött a nap. Hétköznap ellenére meglepően sokan időztek a tetőn. Gondoltam is: lehet, hogy „szerdán Szekszárdon” mindig szabadnap van, csak gondosan titkolják? A kilátás csodálatos volt nyugatra a napfényes hegyekre, és a túloldalon a párába burkolózó városra. Track log

A város jelképe

Remete-kápolna

Egy szőlőtőkét és búzát stilizáló szobor áll itt, távolabb néhány antenna árnyékában egy kálvária. A sétálók miatt kicsit nyugtalanul keresgéltem a Gcszkl ládát, végül a kapkodásban jól rá is ütöttem a körmömre egy kővel. Persze azonnal belilult a gondos hidegvizezés ellenére is.

        A túloldalon ereszkedtem le a városba, ahol zegzugos utcákon egyszer csak a belvárosban találtam magam. Vásároltam, fényképeztem és szemlélődve, élvezve a hangulatot, baktattam a vasútállomás felé. Hatalmas platánokkal

teli parkon át hamarosan elértem az 1989-es „Rockenbauer Pál Emléktúra” tiszteletére állított kopjafát, és ezzel meg is érkeztem a DDK útvonal végéhez. Az állomáson bélyegeztettem, és bár nekem még vannak lejárandó szakaszaim (hiszen nem sorrendben jártam eddig), valamint ezt a túrát is még folytatom Gemenc felé, éreztem némi meghatottságot. A váró előtt egy padon jót tízóraiztam

Emlékfa

és hosszan ejtőztem, hiszen lélekpróbáló 8 km-es monoton, jórészt aszfaltos szakasz várt rám.

Már jócskán elhagytam a városszéli kisebb nagyobb kft-ket, és éppen kezdett elegem lenni a baktatásból, amikor egy frissítő oázishoz értem. Kis tavacska van itt egy csöppnyi erdőben. Még az út is tisztelettel megkerüli. Pont úgy, mint a sivatagban a víz, olyan nagyon kellett a hangulatomnak ez a felüdülés. Az épülő M6-os autópályáig néha lehagyott egy-egy teherautó, ami az erős szélben alaposan teleszórt porral. Az úton túl már kicsit jobb volt a helyzet, egy mező és kukoricás között baktattam a sarokig, ahol ismét elfogyott a lelkierőm. Lepihentem, hamar lecseréltem a vizes pólómat, és a jó melegben elszundítottam. Egy zajos traktor közeledése riasztott fel, mely hatalmas porfelhőt keverve a mezőt boronálta. Menekülnöm kellett volna a por elől, de sehogy sem akaródzott felállnom. Közelembe érve derékszögben elfordult, követve a mezőt, így a hatalmas port a szél 1-2 m-re mellettem fújta el. Kiszámolni sem tudtam volna jobban.

Fogadó bizottság

De a szundítást is elragadta a porfelhő, hát visszavettem a közben megszáradt pólómat, és indultam. Józsefpusztát érintve, majd aszfalton gyalogolva még hosszú volt a gyötrelem. Viszont Bárányfok bekötő útján óvodás csoporttal találkoztam, beljebb két szamár, mint fogadó bizottság várt. Az elhagyatott hotelnél ismét rám fért egy zokni- igazítással összekötött szusszanás.

        Szó szerint egy kapun lép be az a vándor, aki Gemenc felé tart. A türelmesebbje táblák tömegét olvashatja végig, mit és mikor nem szabad csinálni. Én úgy gondoltam, vagyok olyan „öreg erdőjáró”, hogy ezt kihagyhatom. A gáton és egy kis hídon átkelve hamar elértem a kisvasút üzemen kívüli végállomását. Az Alföldi Kéktúra jelzése nagy körívbe kezd és szebbnél szebb holtágak mellett vezet. A napfényes időben káprázatos színekben pompázott a táj. Nem győztem betelni a víz fölé hajló hatalmas fák látványával. Viszont az eddigi szúnyogmentes világgal ellentétben itt már akadt néhány vérszívó. Az ösvény közelében hamar megtaláltam a Gcgeme geoládát, majd hosszan gyalogoltam a kisvasút töltését követve.

Ártéri erdő

Sió holtág

Azon gondolkodtam, hogy ha elérném az utolsó kisvonatot, elmennék vele Pörbölyre. Később pecásokkal beszélgettem a Sió partján, de ők sem tudták, mikor megy az utolsó vonat. Így maradt a lendületes haladás, hátha elérem. Ezért sajnos néhány szép tájon átlendültem, de így is láttam eleget és készült bőven fénykép. Keselyűsre érve kiderült, hogy bő két órával előbb elment a vonat, tehát esélyem sem lett volna elérni. Mivel éjszakára szükségem volt munícióra, a Keselyűsi Csárdában kértem vizet és sört. Tisztára „falu végi kurta kocsma” hangulatú ez a hely. Hosszan üldögéltem a kocsma előtti padon, és élveztem a békés őszi estét. Egy sorompóval lezárt töltés keskeny aszfaltján vitt tovább az utam és bár itt, Keselyűsön terveztem az éjszakát, most mégis úgy gondoltam, jobb lesz kettéosztani az egyhangú, fárasztó kutyagolást. Sötétedésig baktattam a mégis egész hangulatos töltésen, majd az aljánál kiváló táborhelyet találtam a szélső fák takarásában. Megvacsoráztam a füves réten, és hamar zsákba bújtam. Később hallottam a távolban bőgni egy szarvast. A napi 23 km-ből 2,5 km a töltés aszfaltjából jött össze, ennyivel is kevesebb jut majd holnapra. Éjjel ismét nyitva volt a sátor, és a nagyon kényelmes talajon valahogy mégis nyugtalan volt az álmom.




2009. 10. 08. csütörtök         Mivel felületes volt az alvásom, hamar kibújtam a sátorból, és tátva maradt a szám. Csodálatos volt a hajnal! Az enyhén párás időben fantasztikus színekben játszott az ég. Az elkövetkező 1-2 órában szebbnél szebb oldaláról mutatkozott meg a természet. Track log

        Reggeli és gyors csomagolás után már ragyogó napfényben kapaszkodtam fel a töltésre, hogy folytassam a tegnap este megszakított utamat. Most reggel más arcát mutatta a töltés. Az út fényben fürdött, de jobbról, balról a mélyebben

Reggel

A fény játéka

fekvő részeket párafoltok takarták. A fákon átszűrődő napfény fénycsóvákat rajzolt ezekbe a párásabb foltokra. Egy őszi kikerics reggeli mosakodása közben

páracseppesen virított az út mentén. Beljebb a gemenci erdő mélyén még a megkésett éjszaka bujkált az áthatolhatatlanul sűrű fák törzsei között. Szinte észre sem vettem, olyan hamar elértem a tanyákat és az első utat balra az erdő felé. Mivel én a következő letérőt néztem ki magamnak, itt még tovább mentem egyenesen a gáton. Hamar el is értem azt a helyet,

Reggeli fürdés

ahol még jól kivehető a megszűnt vasút töltése, és 1-2 m sín is felfedezhető. A Szomfovai delta megállóhoz szerettem volna eljutni, hogy aztán a sínek mentén haladjak tovább Pörböly felé. A kellemes szekérúton alig jutottam talán 500 m-re, amikor favágókkal találkoztam. Tisztességgel kivártam, amíg befejezik az éppen végzett vágásokat, majd köszöntve egymást mentem volna tovább. Csakhogy az idősebb nekem szegezte a kérdést:

-Van engedélye belépni, vagy fényképezni?

-Nincs, de csak a megállóig szeretnék elsétálni az úton. –válaszoltam.

-Na nem úgy van az, ide engedély kell, mivel szigorúan védett terület, ki is van táblázva. –mondta. Ekkor próbáltam kérőre fogni a figurát.

-Uram, nézzen rám! Úgy nézek én ki, mint aki teleszemeteli az erdőt, és pusztítja a természetet?

-Nem, de a szabály, az szabály, na meg a vadászat. –válaszolta.

-Amúgy is csak úszva lehet átjutni oda. –kontrázott a fiatalabb, ami kiverte nálam a biztosítékot. Nehezen viselem, ha hülyének néznek. Tán a kisvasút is úszott a régi töltésén? Amúgy két hónapja alig esett eső, komoly szárazság volt! Nem szóltam többet, elköszöntem, és visszaballagtam a töltésre.

Elzárt terület

Végül is teljesen igazuk volt, kiérve megtaláltam a táblát, de valahogy mégsem stimmelt valami. Évek óta éreztem, hogy nem sikerül komolyabban felfedeznem Gemencet, pedig többször próbáltam már. Azt hittem, nem vagyok elég elszánt, de most döbbentem rá, hogy másról van itt szó. Ez egy híres, nagynevű, de zárt, belterjes vadgazdálkodású terület, amin nyitottak ugyan 1-2 „kirakatot”,

de nem többet. Ezeken, az amúgy nagyon szép helyeken nézelődhetnek a „tűsarkos kirándulók” és elmesélhetik, hogy mi mindent láttak, de komolyabb erdőjárónak nincs helye Gemenc mélyén. Talán, ha még ezek után is érdekel, kérek engedélyt és bebarangolom alaposan, mindenesetre keserű szájízzel baktattam tovább a töltés aszfaltján. Jóval később, az egyik „kirakatnál” a jelzésen mentem be az erdőbe a Malomtelelő felé.

    A kisvonat megállójában lepihentem és szárítottam a pólómat az esőházban. Közben kisiskolások érkeztek a kilátó felől, és körém telepedtek. Jó volt nézni vidámságukat, és igazából csak ekkor oldódott fel bennem az előző keserűség. Aztán elballagtam a kilátó felé, ők pedig elindultak az ellenkező irányba. Lassan elhalt vidám zajongásuk a távoli sűrűben.

Malomtelelő

Elnézegettem a kilátóból a hatalmas mezőt és próbáltam elképzelni a hajdani holtágat, de nem igazán sikerült. Régen ezen a vízen töltötték a telet a hajóra szerelt vízimalmok, innen ered a neve is, de mára már teljesen kiszáradt. Folytattam utamat a Lassi erdészház irányába, közben utolértem az előző csoportot. Néhányan örömmel ismerték fel, hogy én ültem ott a megállóban a

Útban Lassi felé

padon. Együtt értük el a rétet, ahol ők boldogan birtokba vették a játszóteret, én pedig tovább mentem a jelzésen. A következő letérőn jobbra kanyarodtam egy igen hosszú egyenes szakaszra, ami majdnem Pörbölyig vezetett. Az elején még találkoztam favágókkal, aztán már csak a végtelen út maradt. Szép volt, de nagyon egyhangú. A végén egy oldalsó úton visszatértem a kisvasút sínéhez,

és milyen a véletlen, éppen jött a vonat az iskolásokkal. Jót integettünk egymásnak, mint „régi ismerősök”, majd elszaladt a vonatjuk mellettem. Negyed óra múlva aztán a végállomáson ismét találkoztunk. Régi, kellemes emlékeket idéz ez az állomás, jó pár éve családostul jártunk itt.

Nosztalgia gőzös

Vasútállomás Pörböly

Így világosban már felismerhető volt a nagyállomásra vezető út, melynek végén ott várt türelemmel az autóm. Épp egy diófa alatt parkoltam le induláskor, meg egy alma is kiesett a szomszéd kertből, így ezzel az uzsonnával búcsúztam Gemenctől.

        Nyugodt utam volt és kora este haza is érkeztem. 20 km jutott erre az utolsó napra, a hatnapos úton pedig összesen 135 km-t gyalogoltam. Nagy szerencsém volt a csodaszép idővel, mert a következő héttől már beköszöntött a csúnya, esős, hideg ősz.